Královská kaple a budoucnost

27. 5. 2020 | Články

Krátce poté však přišla první světová válka, následně druhá světová válka, komunismus, divoká devadesátá, a stále nic… Tedy ne, že by se vůbec nic nedělo. Nápadů na její opětovné sestavení vzniklo bezpočet, nicméně pouze na papíře. Všechny tyto nápady je možné rozdělit v podstatě na dvě skupiny, a sice na nápady Královskou kapli znovu postavit, a na nápady spočívající pouze ve snaze vystavit její fragmenty.

Potenciálních míst na znovupostavení kaple bylo během doby navrženo velké množství. Dlouho se například uvažovalo o „parčíku“ vedle Nové radnice, na jehož místě by se měl nakonec postavit parkovací dům. Přemýšlelo se rovněž o původním prostoru, kde se kaple nacházela, dále o univerzitním kampusu v Bohunicích, o prostoru Velkého Špalíčku, a o mnoha jiných místech. Můj názor na stavění replik a obecně na historizující budovy je poměrně kritický, i když si uvědomuji, že v tomto případě by v podstatě o repliku nešlo, poněvadž se velká část fragmentů kaple zachovala. Nicméně i přesto by to dle mého názoru nebyla ta správná cesta.

Co se týče nápadů ze skupiny druhé, tak i těch bylo značné množství. Některé z nich byly povedenější (např. umístění fragmentů do Křížové chodby, anebo do sklepení Domu mincmistrů), některé byly povedené méně (např. umístění do Janáčkova kulturního centra, nebo na střechu parkovacího domu na Panenské). Každopádně všechny tyto nápady jsou podle mne jen určitým provizoriem. Domnívám se, že nejvhodnějším řešením by pro Královskou kapli bylo, kdyby došlo k jistému průniku obou dvou směrů, tedy ani znovupostavení v původní podobě, ani pouhé vystavení fragmentů, nýbrž něco nového, moderního, co ovšem zároveň nesníží historickou ani architektonickou hodnotu kaple. V tomto ohledu považuji za velice zajímavý návrh pana architekta Hrůši. Snad nebude tento návrh smeten ze stolu kvůli jeho relativní komplikovanosti a nákladnosti. Závěrem bych ještě rád připomněl, že je tomu již téměř sto let, co byla kaple zbořena. Snažme se tedy, aby toto výročí nabylo charakteru slavnostního, nikoliv smutečního. Konečně udělejme jasné rozhodnutí, co s Královskou kaplí dál.

Zdroj: 25. 2. 2008 | Petr Kříž

Zdroj obrázku: https://brno.idnes.cz/pred-sto-lety-rozebrali-u-namesti-kapli-nyni-ma-sanci-se-tam-vratit-109-/brno-zpravy.aspx?c=A110713_1617449_brno-zpravy_mav